Liter ár kiszámítása: Hogyan csináljuk egyszerűen?
A liter ár kiszámítása nem tűnik túl bonyolult feladatnak, mégis sokszor találkozhatunk olyan helyzetekkel, ahol pontosan kell ismernünk egy termék vagy folyadék literenkénti árát.
Lehet, hogy egy új mosószert szeretnénk összehasonlítani egy másikkal, esetleg egy nagyobb mennyiségű folyadék vásárlása előtt szeretnénk kiszámolni, mennyibe kerül egy liter abból, amit veszünk.
Ebben a blogcikkben bemutatjuk, hogyan tudjuk kiszámítani a liter árát, és néhány gyakorlati példán keresztül illusztráljuk a folyamatot.
Miért fontos a liter ár ismerete?
Ha nagyobb mennyiségben vásárolunk egy terméket, például mosószert, benzint vagy tejet, sokszor azt látjuk, hogy különböző méretű kiszerelések vannak különböző árakon. Ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy az egyik kiszerelés olcsóbbnak tűnik, pedig literre vetítve valójában drágább. Ezért érdemes mindig literre lebontva összehasonlítani a termékeket.
Példa 1:
Képzeljük el, hogy kétféle mosószert szeretnénk vásárolni. Az egyik 1,5 literes, a másik pedig 2,5 literes. Az első ára 2.000 forint, míg a második ára 2.700 forint. Első ránézésre úgy tűnik, hogy a nagyobb kiszerelés jobban megéri, de nézzük meg, hogy literenként mennyibe kerülnek.
- Mosószer 1:
- Ár: 2.000 forint
- Mennyiség: 1,5 liter
- Literenkénti ár: 2.000 Ft ÷ 1,5 liter = 1.333 Ft/liter
- Mosószer 2:
- Ár: 2.700 forint
- Mennyiség: 2,5 liter
- Literenkénti ár: 2.700 Ft ÷ 2,5 liter = 1.080 Ft/liter
Ebben az esetben a nagyobb kiszerelés valóban olcsóbb literenként.
Hogyan számoljuk ki a liter árát?
A liter ár kiszámításának alapvetően két lépése van. Először is meg kell tudnunk a termék összárát, majd ezt az árat elosztjuk a termék mennyiségével, amely ebben az esetben literben van megadva. Az eredmény a termék literenkénti ára lesz.
Képlet:
Liter ár = Összár ÷ Mennyiség (liter)
Ez a képlet minden esetben alkalmazható, amikor a literre vetített árat szeretnénk meghatározni. A következő példákban még részletesebben bemutatjuk ezt a módszert.
Példa a napi életből: Üzemanyag árának számítása
Gyakran előfordul, hogy autót vezetve arra vagyunk kíváncsiak, mennyibe kerül egy liter benzin. Bár az üzemanyagkutaknál általában literenként adják meg az árat, néha érdemes összehasonlítani különböző kutak árait.
Példa 2:
Tegyük fel, hogy egy benzinkútnál 50 liternyi benzint vásároltunk 34.500 forintért. Mennyi az üzemanyag literenkénti ára?
- Összár: 34.500 forint
- Mennyiség: 50 liter
- Literenkénti ár: 34.500 Ft ÷ 50 liter = 690 Ft/liter
Így kiszámoltuk, hogy ebben az esetben 690 forintba kerül egy liter benzin.
Példa a háztartásból: Tej árának kiszámítása
Gyakran találkozunk olyan akciókkal, ahol nagyobb kiszerelésben olcsóbban vehetjük meg a tejet. De vajon mindig megéri? Nézzük meg egy konkrét példán keresztül.
Példa 3:
Egy boltban 1 liter tej 350 forint, míg 2 literes kiszerelésben ugyanez a tej 680 forintba kerül. Nézzük meg, hogy mennyi az ár literenként a két kiszerelésnél:
- 1 liter tej:
- Ár: 350 forint
- Literenkénti ár: 350 Ft/liter
- 2 liter tej:
- Ár: 680 forint
- Literenkénti ár: 680 Ft ÷ 2 liter = 340 Ft/liter
Ebben az esetben a nagyobb kiszerelés literenként olcsóbb, tehát jobban megéri megvenni.
Példa az építkezés világából: Festék árának kiszámítása
Amikor otthoni felújítást tervezünk, például szobafestést, fontos, hogy pontosan kiszámoljuk, mennyi festékre lesz szükségünk, és mennyibe fog ez kerülni. A festékek árát gyakran literben adják meg, így érdemes figyelni a különböző termékek liter árát.
Példa 4:
Két különböző festéket találunk a boltban. Az egyik festék 2,5 literes kiszerelésben 20.000 forint, míg a másik festék 0,75 literes, de csak 8.600 forintba kerül. Melyik festék az olcsóbb literenként?
- 2,5 literes festék:
- Ár: 20.000 forint
- Mennyiség: 2,5 liter
- Literenkénti ár: 20.000 Ft ÷ 2,5 liter = 8.000 Ft/liter
- 0,75 literes festék:
- Ár: 8.600 forint
- Mennyiség: 0,75 liter
- Literenkénti ár: 8.600 Ft ÷ 0,75 liter = 11.467 Ft/liter
Ebben az esetben az 2,5 literes festék literre lebontva olcsóbb, így azt érdemesebb megvásárolni, persze ha szükségünk van ekkora mennyiségre.
Azonban ennél a példánál maradva ha mondjuk 1,5 liter festékre van szükségünk akkor ugye a 0,75 literes kiszerelésből 2 darabot kell vásárolnunk ami 11.467 Ft x 2 = 22.934 Ft.
Ugyanakkor ha a 2,5 literes kiszerelést választjuk annak az ára 20.000 Ft.
Ebben az esetben a is 2,5 literes kiszereléssel járunk jobban, azt kell vásárolnunk és még maradni is fog tartalékba vagy másra 1 liter festékünk.
Mire figyeljünk még?
Amikor liter árakat hasonlítunk össze, mindig figyeljünk arra, hogy ugyanazt a terméket, vagy legalábbis hasonló minőségű termékeket hasonlítsunk össze. Egy drágább termék nem feltétlenül rosszabb, lehet, hogy jobb minőségű vagy hatékonyabb, és ezért magasabb az ára literenként.
Például az olívaolajok között is hatalmas különbségek lehetnek árban és minőségben. Egy extra szűz olívaolaj drágább lesz literenként, de hosszú távon jobban járhatunk vele, mert kevesebb kell belőle, vagy egyszerűen egészségesebb választás.
Összességében
A liter ár kiszámítása egyszerű, mégis rendkívül hasznos tud lenni a mindennapi életben. Akár háztartási termékeket, akár üzemanyagot vagy építőanyagokat vásárolunk, érdemes figyelni a literre vetített árakat. A gyakorlati példákon keresztül láthattuk, hogy sokszor a nagyobb kiszerelés olcsóbb literenként, de ez nem mindig van így.
A kulcs az, hogy figyelmesen számoljunk, és hasonlítsuk össze a termékeket, mielőtt döntést hozunk.
Használjuk a fent bemutatott módszert bátran, hogy a legjobb ár-érték arányú terméket választhassuk ki!
Ha pedig a liter más irányú megközelítése érdekes számodra akkor egy-két korábbi cikkünket tudom ajánlani:
Egy köbméter víz hány liter víz
Térfogat számítás könnyedén: Mindennapi tippek és trükkök
Térfogat és liter átváltás könnyedén : Egyszerű tippek a gyors számításhoz
A Wiképidiáról kicsi érdekesség még…
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal vagy hozzászólásban megírni a véleményedet.
És ha szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!
Be the first to comment on "Spórolj okosan: Így számold ki a liter árát egyszerűen és gyorsan!"