Mi az az erdei űrméter, és hogyan számoljuk ki?
Ha valaha is vágtunk már fát, vagy akár csak gondolkodtunk tűzifa vásárlásán, biztosan találkoztunk az „erdei űrméter” kifejezéssel.
Elsőre talán kissé bonyolultnak tűnhet, de ha megértjük az alapjait, könnyen eligazodhatunk a tűzifák mennyiségi mérései között.
Az erdei űrméter fogalma
Az erdei űrméter (röviden erdei m³) egy olyan mértékegység, amely a fák felhalmozott mennyiségét jelenti, ahol az összes darab közötti rések is szerepet játszanak. Ez tehát nem csak a faanyagot, hanem a köztük lévő levegőt is figyelembe veszi.
Fontos, hogy megértsük, az erdei űrméter nem ugyanaz, mint a köbméter, ami a teljes tömör fa térfogatát jelöli.
Hogyan számoljuk ki az erdei űrmétert?
Egy egyszerű képlettel kiszámíthatjuk az erdei űrmétert:
Erdei űrméter = fa térfogata + a rések térfogata
Az erdei űrméteres méréshez gyakran speciális mérőkeretet használnak, amelynek mérete általában 1 méter x 1 méter x 1 méter. Ebbe a keretbe rakják a feldarabolt fákat, és az így kapott térfogatot nevezik erdei űrméternek.
Gyakorlati példák az erdei űrméter használatára
1. Tűzifa vásárlásakor
Képzeljük el, hogy 5 erdei űrméter fát vásárolunk télre. Ez azt jelenti, hogy az 5 m³-nyi fa halmazában a faanyagon kívül a darabok közötti rések is benne vannak. Ha a szállítóautó rakterét nézzük, előfordulhat, hogy ránézésre többnek vagy kevesebbnek tűnik a fa mennyisége, attól függően, hogy milyen szorosan pakolták be a rakteret.
2. Fa darabolása előtt és után
Tegyük fel, hogy egy 1 méter átmérőjű, 1 méter hosszú rönköt felvágunk kisebb darabokra és bepakoljuk egy 1 m³-es keretbe. A rönk teljes térfogata körülbelül 0,785 m³ (π x r² x h), de ha a darabokat egymásra helyezzük, és a köztük lévő réseket is figyelembe vesszük, az összesített térfogat eléri az 1 erdei űrmétert.
3. Raklapos tűzifa
Ha valaki raklapon vásárol tűzifát, gyakran látni fogja az „erdei űrméter” megnevezést. Például egy 1 m x 1 m x 1,8 m-es raklapra helyezett, jól pakolt tűzifa körülbelül 1,8 erdei űrmétert tesz ki. Az ilyen számítások segítenek megérteni, hogy mennyi tűzifára van szükségünk egy hideg téli szezonra.
Mi a különbség a köbméter és az erdei űrméter között?
A köbméter a tiszta, tömör faanyag térfogatát jelenti. Ezzel szemben az erdei űrméter a faanyag és a közte lévő rések együttes térfogatát veszi figyelembe. Ezért amikor tűzifát vásárolunk, fontos tisztázni, hogy köbmétert vagy erdei űrmétert kérünk, mert a két mennyiség között jelentős különbség lehet.
Gyakorlati különbség: Ha 1 köbméter tömör fát darabokra vágunk és lazán felpakoljuk, az körülbelül 1,4-1,5 erdei űrmétert eredményezhet, attól függően, hogy mennyire szorosan pakoljuk össze a darabokat.
Miért fontos az erdei űrméter használata?
Az erdei űrméter azért vált népszerű mértékegységgé, mert reálisabb képet ad arról, hogy a feldolgozott fa mennyi helyet foglal el a valóságban. Ezzel a méréssel jobban meg tudjuk becsülni a szállítási kapacitást, a tárolási igényeket, és könnyebben összehasonlíthatjuk a tűzifa árakat.
4. Példa a gyakorlatban: Tűzifa összehasonlítása
Ha egy helyen 1 erdei űrméter fát 20.000 forintért kínálnak, míg máshol 1 köbméter tömör fa 25.000 forint, fontos tudni, hogy a két ajánlat valójában mit jelent. Az első esetben a fa darabok közötti rések is beleszámítanak az árba, míg a második esetben a teljesen tömör faanyag áráról van szó.
Hogyan tároljuk a vásárolt fát?
Amikor megérkezik a megvásárolt tűzifa, ügyeljünk arra, hogy megfelelően tároljuk, hogy a fa ne veszítsen az értékéből. Az ideális tárolóhely szellős, esőtől védett, és olyan, ahol a levegő jól át tudja járni a fa rétegeit.
További tippek tüzifa vásárláshoz, felhasználáshoz
1. Az erdei űrméter hatékonysága különböző faanyagoknál
Nem minden fafajta ég egyformán hatékonyan. Például a keményfák, mint a tölgy és a bükk, nagyobb sűrűségűek, így hosszabb ideig égnek és több hőt adnak le. Ezzel szemben a puhafa, mint a fenyő, gyorsabban ég, de kevesebb hőt termel. Érdemes figyelembe venni, hogy egy erdei űrméter keményfa több fűtési energiát biztosít, mint ugyanennyi puhafa.
2. Hogyan válasszuk ki a megfelelő fát?
Fontos, hogy a vásárolt fa legyen jól kiszárítva. A frissen vágott fa nedvességtartalma akár 50-60% is lehet, ami jelentősen csökkenti az égés hatékonyságát és több füstöt eredményez. Az ideális tüzelőanyag nedvességtartalma 15-20% közé esik. Egy egyszerű nedvességmérővel könnyen ellenőrizhetjük a fa nedvességtartalmát.
3. Hogyan mérjük pontosan az erdei űrmétert?
Ha saját magunk szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy az átvett tűzifa valóban 1 erdei űrméter, érdemes egy mérőkeretet használni vagy legalább egy mérőszalaggal és némi számítással megbecsülni a térfogatot. A darabok közötti rések nagysága és a pakolás módja is befolyásolja a végeredményt. Szorosan rakott fánál kevesebb hely marad a darabok között, míg a lazán pakolt fa több rést eredményez, így nagyobb térfogatot ad.
4. Praktikus tanácsok a fa tárolásához
A tárolás módja szintén kulcsfontosságú a fa hatékonyságának megőrzésében. Ha tehetjük, raklapokra helyezzük a fát, hogy ne érintkezzen közvetlenül a talajjal, és fedjük le vízálló fóliával, de hagyjuk az oldalait szellőzni. Ez megakadályozza a penész és gombák kialakulását, amelyek rontják a fa minőségét.
5. Tippek a fa hatékony felhasználásához
Használjuk a fát rétegrakással a kandallóban vagy kályhában, hogy a levegő jobban át tudja járni, és hatékonyabban égjen. A kisebb darabok gyorsabban gyulladnak meg, míg a nagyobb darabok hosszabb ideig biztosítanak hőt.
Összességében
Az erdei űrméter pontos megértése elengedhetetlen a tűzifa vásárlásakor és a faanyagok térfogatának helyes becslésénél. Ez a mértékegység segít abban, hogy tisztában legyünk azzal, milyen mennyiséget kapunk, és hogyan viszonyul a köbméterhez.
Ha tisztában vagyunk az erdei űrméter fogalmával, könnyebben összehasonlíthatjuk az árakat és hatékonyabban tervezhetjük a fa tárolását, így biztosítva, hogy megfelelően készüljünk fel a fűtési szezonra.
Ha pedig még maradnál kicsit, akkor egy-két korábbi cikkünket tudom ajánlani:
Erdei köbméter és tűzifa: Hogyan kerülje el az átverést
Erdészeti köbméter: Hogyan számoljunk pontosan, és mire figyeljünk a faanyag vásárlásakor?
Fa köbözés egyszerűen: Hogyan számold ki pontosan, mennyi fára van szükséged?
Üzemi köbméter: Amit mindenkinek tudnia kell a faanyag valódi értékéről
A Wiképidiáról kicsi érdekesség még…
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal vagy hozzászólásban megírni a véleményedet.
És ha szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!
Be the first to comment on "Igazodjunk el a tűzifa mennyiségek között: Mit jelent valójában az erdei űrméter?"