10 mázsa fa hány köbméter? – Gyakorlati útmutató
A tűzifa vásárlásánál, szállításánál sokszor előkerül a kérdés: „10 mázsa fa hány köbméter?” Ha valaha próbáltatok már fát vásárolni, akkor biztosan találkoztatok azzal, hogy különböző mértékegységekkel kell számolni.
Mázsa, köbméter, kaloda… nem egyszerű kiigazodni ezek között.
Nézzük meg együtt, hogy 10 mázsa fa hogyan váltható át köbméterre, és mi mindenre kell figyelni!
Mit jelent a mázsa?
Kezdjük az alapokkal. A mázsa a tömeg mértékegysége, ami 100 kilogrammot jelent. Ha 10 mázsáról beszélünk, akkor az 1000 kilogramm, tehát 1 tonna. A tűzifa esetében gyakran mázsában adják meg a mennyiséget, de sokszor köbméterben is mérik, ezért fontos tudnunk, hogyan válthatók át ezek az értékek.
Köbméter – mit takar ez a mennyiség?
A köbméter a térfogat mértékegysége. Egy köbméter tűzifa egy 1x1x1 méteres térfogatot jelent, tehát nagyjából egy szabályos kockát kell elképzelnünk.
A köbméter azért hasznos a tűzifa esetében, mert megmutatja, hogy mekkora helyet foglal a fa. A kérdés az, hogy mekkora az összefüggés a fa tömege (mázsa) és a térfogata (köbméter) között.
Itt jön a képbe a fa fajtája és nedvességtartalma.
Fa fajtája és nedvességtartalma
Nem mindegy, hogy milyen típusú fáról beszélünk. A keményfa, mint a tölgy, bükk vagy akác, sűrűbb és nehezebb, mint a puhafa, például a fenyő. Így ugyanannyi tömegű keményfa kevesebb helyet foglal, azaz kisebb térfogata van, mint a puhafa.
Ráadásul a fa nedvességtartalma is fontos tényező: a friss (nedves) fa nehezebb, mert tele van vízzel, de idővel, ahogy kiszárad, könnyebb lesz, viszont a térfogata nagyjából változatlan marad.
Átváltás mázsáról köbméterre
Általánosságban elmondható, hogy 1 köbméter keményfa – tölgy, bükk, akác – körülbelül 6-7 mázsát nyom, míg ugyanennyi mennyiségű puhafa, például fenyő, körülbelül 4-5 mázsát jelent. Tehát ha 10 mázsa keményfánk van, az nagyjából 1,5-1,6 köbméter fának felel meg, míg ugyanez a mennyiség puhafa esetén körülbelül 2-2,5 köbmétert jelent.
Gyakorlati példa – 1. keményfa esetén
Tegyük fel, hogy vásároltunk 10 mázsa (azaz 1000 kg) keményfát, például akácot. Az akác az egyik legsűrűbb keményfa, így sűrűsége miatt kisebb a térfogata, mint más fáké. Ha 1 köbméter akác körülbelül 7 mázsát nyom, akkor az 1000 kg akác nagyjából 1,4 köbmétert tesz ki.
Számítás:
1000 kg ÷ 700 kg = 1,4 köbméter.
Tehát 10 mázsa akácfával körülbelül 1,4 köbmétert tudunk megtölteni.
Gyakorlati példa – 2. puhafa esetén
Most vegyük a fenyőt, mint puhafa példát. Egy köbméter fenyő általában 5 mázsa körül mozog. Ha 10 mázsa (1000 kg) fenyőt vásárolunk, akkor nagyobb térfogatot foglal el, mint a keményfa.
Számítás:
1000 kg ÷ 500 kg = 2 köbméter.
Ez alapján 10 mázsa fenyőfával nagyjából 2 köbmétert tudunk megtölteni.
Miért számít a nedvességtartalom?
Fontos megjegyezni, hogy a fa nedvességtartalma nagymértékben befolyásolja a súlyát. A frissen kivágott fa – akár kemény, akár puha – sokkal nehezebb, mert víz van benne. Egy köbméter friss keményfa súlya elérheti a 10 mázsát is, míg ugyanez a fa kiszárítva csak 6-7 mázsa lesz. Ezért mindig kérdezzük meg a tűzifa árusítójától, hogy száraz vagy friss fát kínál.
Gyakorlati példa – 3. nedves fa esetén
Tegyük fel, hogy 10 mázsa nedves bükkfát vásárolunk. Egy köbméter friss (nedves) bükkfa súlya akár 10 mázsa is lehet. Ez azt jelenti, hogy 10 mázsa nedves bükkfából éppen csak 1 köbmétert tudunk összeállítani.
Számítás:
1000 kg ÷ 1000 kg = 1 köbméter.
Tehát a nedvességtartalom miatt ugyanannyi súlyú fa sokkal kisebb térfogatot foglal el.
Gyakorlati példa – 4. kiszárított fa esetén
Most képzeljük el, hogy ugyanez a 10 mázsa fa teljesen kiszáradt. Ebben az esetben a súlya jelentősen csökkent, és a száraz fa térfogata nő. Egy köbméter száraz bükkfa körülbelül 6-7 mázsát nyom, tehát 10 mázsa száraz fa körülbelül 1,5 köbméter lesz.
Számítás:
1000 kg ÷ 700 kg = 1,43 köbméter.
Ezért, ha kiszárítjuk a fát, ugyanaz a mennyiség több helyet fog foglalni.
Hogyan válasszunk tűzifát?
A legfontosabb, hogy mindig tudjuk, milyen célra vásárolunk fát. Ha azonnal szeretnénk tüzelni vele, érdemes száraz fát venni, ami könnyebben ég, és hatékonyabb. Ha van időnk, és tudjuk, hogy a fa nálunk fog kiszáradni, akkor a nedves fa is jó választás lehet, hiszen idővel veszít a súlyából, de a térfogata nem változik jelentősen.
Gyakorlati példa – 5. kevert fa esetén
Tegyük fel, hogy 10 mázsa kevert tűzifát vásároltunk, ami tartalmaz kemény- és puhafa darabokat is. A kevert tűzifa átlagosan 5-6 mázsát nyom köbméterenként. Ha 10 mázsányi vegyes fát vettünk, akkor a térfogata körülbelül 1,7-2 köbméter lesz.
Számítás:
1000 kg ÷ 600 kg = 1,67 köbméter.
Ezért a vegyes fa mindig valamiféle középutat jelent a kemény- és puhafa között.
Hogyan működik a vizezéses csalás?
A vizezéses csalás a tűzifa vásárlása során sajnos egy gyakori trükk, amit néhány tisztességtelen kereskedő alkalmaz, hogy több pénzt csikarjon ki a vásárlóktól. A módszer lényege, hogy a fát mesterségesen megnedvesítik, hogy nehezebb legyen, így a vevő ugyanazért a pénzért kevesebb fát kap.
A friss (nedves) fa alapvetően nehezebb, hiszen a fákban lévő víztartalom növeli a tömegüket. Ezért egy frissen vágott, nedves fa akár kétszer olyan nehéz is lehet, mint egy száraz fa. A vizezéses csalás során a kereskedők még tovább fokozzák a nedvességtartalmat úgy, hogy direkt megöntözik vagy vizes helyen tárolják a fát, hogy a fa még több vizet szívjon fel.
Ezzel a módszerrel jelentősen megnövelik a súlyát, így a vásárló mázsában ugyanannyi fát kap, de a valós mennyiség (térfogat) sokkal kisebb lesz.
Milyen jelek utalnak a vizezésre?
- Nagyon nehéz fa: Ha a fa túl nehéznek tűnik a méretéhez képest, gyanakodni kell. A természetes nedvességtartalmú friss fa is nehéz, de a mesterségesen vizezett fa még súlyosabb.
- Vízcseppek a felületen: Amikor kiszállítják a fát, érdemes alaposan megvizsgálni a darabokat. Ha a felületen vízcseppeket látsz, vagy a fa kifejezetten nedves tapintású, akkor elképzelhető, hogy megvizezték.
- Frissen vágott fa kinézet: A frissen vágott fa természetesen nedves, de ha a fa kinézetéből arra következtethetsz, hogy már hónapok óta áll, viszont még mindig nagyon nedves, akkor felmerül a mesterséges vizezés gyanúja.
Hogyan védekezhetünk a vizezéses csalás ellen?
- Vásárolj megbízható forrásból: A legfontosabb tanács, hogy mindig olyan kereskedőtől vásároljunk, akit megbízhatónak tartunk. Jó, ha ismerősök vagy korábbi vásárlók ajánlásaira hagyatkozunk.
- Kérj száraz fát: Ha lehetőséged van, kérj kiszárított tűzifát, ami nemcsak könnyebb, hanem az égés hatékonysága is jobb lesz. A száraz fa súlya körülbelül 25-50%-kal kevesebb, mint a friss, nedves faé.
- Mérd meg a fát: Ha van lehetőséged, mérd meg a fa nedvességtartalmát egy nedvességmérővel, ami pontosan megmutatja, hogy mennyi víz van a fában. Ez segíthet eldönteni, hogy tisztességes mennyiséget kaptál-e a pénzedért.
- Köbméterben vásárolj: A súly (mázsa) helyett érdemesebb köbméterben vásárolni, hiszen az mutatja meg, hogy valójában mekkora térfogatú fát kapsz. Így kevesebb az esély a vizezéses csalásra, mert a térfogat nem változik a nedvesség miatt.
Gyakori példa a vizezés hatására
Tegyük fel, hogy egy kereskedő 10 mázsa fát ígér. Ha a fa száraz lenne, akkor ez nagyjából 1,5 köbméter keményfa lenne. Viszont, ha a fát megvizezték, és a súlya mesterségesen megnövekedett, ugyanaz a 10 mázsa fa térfogatban csak 1 köbmétert tesz ki. Így a vásárló valójában kevesebb fát kap, mint amire számított.
Ezért a vizezéses csalás nagyon megtévesztő lehet, hiszen súlyra ugyanazt a mennyiséget kapod, de térfogatban kevesebbet. Mindig érdemes óvatosnak lenni, és megbízható forrásból vásárolni, hogy elkerüld ezt a fajta átverést.
Összességében
Amikor 10 mázsa tűzifát vásárolunk, mindig figyelembe kell venni a fa típusát és a nedvességtartalmát. Egy mázsa fa egyaránt lehet 1 köbméter vagy akár 2 köbméter is, attól függően, hogy kemény- vagy puhafa, friss vagy száraz.
Ha biztosra akarunk menni, érdemes a helyi kereskedőnknél érdeklődni a fa típusáról és állapotáról, hiszen ezek az információk nagyban meghatározzák, hogy mennyi fát kapunk a pénzünkért.
Végül, a legjobb tanács, amit adhatunk: ha tehetjük, mindig próbáljunk száraz fát vásárolni, mert az sokkal hatékonyabban ég, és így hosszabb távon jobban megéri!
Ha pedig a tüzifa más irányú megközelítése érdekes számodra akkor egy-két korábbi cikkünket tudom ajánlani:
Sarang: Az erdők rejtett kincsei
Erdei köbméter és tűzifa: Hogyan kerülje el az átverést
Tűzifa vásárlás okosan: Útmutató a szórt köbméter rejtélyeihez
1 kaloda fa hány mázsa? Így számolj hatékonyan a tűzifával a fűtési szezonra!
A Wiképidiáról kicsi érdekesség még…
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal vagy hozzászólásban megírni a véleményedet.
És ha szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!
Be the first to comment on "10 mázsa tűzifa hány köbméter? Így számoljunk hogy mennyi helyet foglal!"