Felületszámítás egyszerűen: Hogyan számoljuk ki a felületeket otthon?
A felületszámítás fogalma elsőre talán bonyolultnak tűnhet, de valójában nem az. Mindennapi életünk során gyakran találkozunk olyan helyzetekkel, ahol szükség van rá, még ha nem is gondolunk rá így. Például, amikor festeni szeretnénk egy szobát, vagy éppen új burkolatot tervezünk a teraszra, fontos tudnunk, mekkora területet kell lefednünk.
Ebben a cikkben végigvesszük, hogyan számoljuk ki a különböző felületeket, és hozunk pár gyakorlati példát is.
Mi is az a felületszámítás?
Felületszámítás alatt azt értjük, amikor meghatározzuk, hogy egy adott síkidom mekkora helyet foglal el a síkon, vagyis mekkora annak a területe. Mindenképpen meg kell említenünk, hogy a területet általában négyzetméterben (m²) mérjük.
Ez a mértékegység segít abban, hogy könnyen kiszámolhassuk, mekkora festékre, csempére vagy éppen padlólapra van szükségünk egy adott helyiségben.
Alapvető képletek: Hogyan kezdjünk neki?
Mielőtt belevágnánk a számolásba, érdemes áttekinteni a leggyakoribb síkidomok területének kiszámítására használt képleteket.
- Négyzet és téglalap területe: Ezeknél az egyszerű síkidomoknál a területet úgy kapjuk meg, hogy megszorozzuk a hosszúságot a szélességgel. Tehát a képlet:Terület = hosszúság x szélesség
- Kör területe: Ha kör alakú felületet szeretnénk kiszámolni, akkor a sugár hosszának négyzetét megszorozzuk a pí értékével (ami körülbelül 3,14). A képlet így néz ki:Terület = π × r2Itt az „r” a kör sugara.
- Háromszög területe: A háromszög területének kiszámítása egy kicsit trükkösebb, de még mindig egyszerű. A képlet a következő:Terület = (alap x magasság) : 2Az „alap” a háromszög alja, a „magasság” pedig az a vonal, ami az alapot merőlegesen metszi.
Gyakorlati példák a felületszámításra
Szobafestés előkészítése
Képzeljük el, hogy szeretnénk átfesteni egy nappalit. A szoba téglalap alakú, és a falak méreteit meg kell adnunk a festék megvásárlásához. A falak mérete 5 méter hosszúak és 3 méter magasak. Első lépésben számoljuk ki a falak területét. Mivel négy fal van, és mindegyiknek azonos a magassága, így először egy fal területét számoljuk ki:
Egy fal területe = 5m × 3m = 15m2
Mivel négy fal van, ezért:
Összesen = 4 × 15 m2 = 60m2
Ez tehát azt jelenti, hogy 60 négyzetméternyi festéket kell vásárolnunk, persze az ablakok és az ajtó felületét levonva.
Terasz burkolás
Ha épp a teraszunkat burkolnánk újra, akkor először meg kell határoznunk, mekkora felületet kell lefednünk. Tegyük fel, hogy a teraszunk téglalap alakú, és a méretei 8 méter hosszúak és 4 méter szélesek. A burkolat területe tehát a következőképpen számolható ki:
Terasz terület = 8m × 4m = 32m2
Ezzel az egyszerű képlettel könnyen kiderül, hogy 32 négyzetméternyi csempét kell vásárolnunk.
Kör alakú medence területe
Most nézzünk egy másik érdekes helyzetet. Szeretnénk egy kör alakú medencét építeni a kertbe, és szeretnénk tudni, mekkora területet foglal majd el a földön. A medence átmérője 6 méter. Először meg kell találnunk a medence sugarát, ami az átmérő fele, tehát 3 méter.
A kör területe a következőképpen számítható ki:
Terület = π × 32 = 3,14 × 9 = 28,26m2
Tehát a medence körülbelül 28,26 négyzetméternyi helyet foglal majd el a kertünkben.
Háromszög alakú kert
Ha valakinek háromszög alakú kertje van, annak területét is könnyen ki lehet számolni. Tegyük fel, hogy a kert alapja 10 méter, és a magassága (ami az alapra merőleges) 6 méter. A háromszög területét a következőképpen számoljuk ki:
Terület = (10m × 6m) : 2 = 30m2
Ez tehát azt jelenti, hogy a kert területe 30 négyzetméter, és ennek megfelelően tervezhetjük a beültetést vagy éppen a burkolást.
Hogyan lehet felhasználni a felületszámítást a mindennapokban?
A felületszámítás nem csak nagy projektek, például építkezések vagy felújítások során hasznos. Gondoljunk csak bele, hogy mennyire egyszerűbb egy új asztalterítő kiválasztása, ha tudjuk, mekkora az asztal felülete. Vagy ha egy új szőnyeget keresünk a nappaliba, az is sokkal gyorsabb, ha előre kiszámoltuk, mekkora a lefedendő terület.
De említhetnénk akár egy kerti tó építését is, ahol a tó felületének ismeretében könnyebben kiszámíthatjuk, mennyi kavicsra vagy dekorációra van szükség. Mindenhol hasznosíthatjuk tehát a felületszámítást, ahol területet kell mérni vagy kalkulálni.
Új járólap a fürdőszobában
Képzeljük el, hogy a fürdőszobánk padlójára új járólapot szeretnénk fektetni. A padló méretei 3 méter hosszúak és 2 méter szélesek. Ahhoz, hogy meg tudjuk vásárolni a megfelelő mennyiségű járólapot, először ki kell számolnunk a területet:
Terület = 3m × 2m = 6m2
Ezután érdemes egy kis ráhagyással számolni, hogy biztosan legyen elég járólap a vágások és az esetleges hibák esetére.
Összességében
A felületszámítás tehát egy rendkívül hasznos eszköz a mindennapokban, amely segít abban, hogy pontosan megtervezzünk különféle projekteket, legyen szó festésről, burkolásról, építkezésről vagy akár kertépítésről.
A fenti példák is mutatják, hogy néhány egyszerű képlettel bármilyen területet könnyedén kiszámolhatunk.
Mindenkinek érdemes legalább az alapvető képleteket megismerni, hiszen ezek sok időt és pénzt spórolhatnak meg a mindennapi életben.
Ne felejtsük el: a pontos számítás a sikeres tervezés alapja!
Ha pedig a négyzetméter más irányú megközelítése érdekes számodra akkor egy-két korábbi cikkünket tudom ajánlani:
A négyzetméter számítás rejtelmei!
Csempeszámítás mestere: Így lesz elég a felületre!
Tetőterület számítás: Az útmutató, amire mindig is vágytál!
Lakásterület számítás zseniálisan egyszerűen: A teljes útmutató
A Wiképidiáról kicsi érdekesség még…
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal vagy hozzászólásban megírni a véleményedet.
És ha szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!
Be the first to comment on "Tudd meg a titkot: Felületszámítás egyszerűen, minden helyzetre!"